Mobil Vinç

Makine parkurumuzdan...
Image

Mobil vinç lastik tekerlekli, paletli ve kendinden yürüyüşlü vinç çeşitlerindendir. Ağır yüklerde mobil vinç kullanılmaktadır. Yüksek binalara ağır tonajlı yüklerin kolaylıkla çıkarılmasını sağlamaktadır. Uzunluğu ve genişliğinden dolayı hareket alanının geniş olması gerekmektedir. Kule vinç montaj ve sökümünde mobil vinçler kullanılmalıdır. Mobil vinç dışında farklı kaldırma Ekipmanı kullanılması durumunda iş kazalarına sebebiyet verebilirsiniz.

Sınıfının en güçlü ve metrajlı makinesi olması sebebi ile aşırı ağır yüklerde mobil vinç tercih edilmektedir.Adından da anlaşılacağı gibi, her yere gidebilen hareketli vinçlere mobil vinç denilmektedir. Paletli ve tekerlekli bir yapıda görünen bu vincin tır ve iş makinesi gibi görünen modelleri bulunmaktadır. Mobil vinçler amacına göre farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Yükleri istenilen yerden istenilen yere taşıyabilen bu ağır iş makineleri hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf sağlamaktadır. Bununla beraber emniyet güvenliği alınabilen ve kullanımı zor olamayan bu makineler çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle makine ve inşaat alanında kullanılan bu vinçler aynı zamanda ev eşyası taşımak için de kullanılabilmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi, mobil vinçlerin farklı modelleri bulunmaktadır. Ancak bütün mobil vinçlerin tek bir amacı vardır. O da: İstenilen her yükün, istenilen alana taşınmasını sağlamaktır.

Mobil Vinçlerin Avantajları ve Dezavantajları

Mobil vinçlerin avantajları hakkında şunları belirtebiliriz:

Mobil vinçler kolay bir şekilde taşınabilir.
Ulaşım açısından hiçbir zorluk çıkarmaz.
Kullanım kolaylığı bulunmaktadır.
Kısa mesafelerde istenilen yük kolay bir şekilde taşınabilir.

Mobil vinçlerin dezavantajları:

Bütün ağır yükler için uygun değildir.
Kısa mesafeli yükler için uygundur.
Yükün taşınması sırasında tehlikelere kadar açıktır.
Eğimli arazilerde devrilebilirler.